DianaExchange

هر آنچه درباره ی اتریوم باید بدانید ...

آنچه در این مقاله می خوانیم..!

image اتریوم چیست ؟
image هدف اتریوم چیست ؟
image اتر ، ارز دیجیتال شبکه اتریوم
image اتریوم چگونه کار می‌کند ؟
image مزایای اتریوم
image ویژگی ها اصلی اتریوم
image نگه داری و ذخیره سازی اتریوم
image پاسخ به سوالات متداول درباره ی اتریوم

اتریوم چیست ؟

اتریوم بستری است غیر متمرکز برای اجرای قراردادهای هوشمند که امکان هیچ گونه از کارافتادگی ، تقلب و یا دخالت شخص ثالثی به برنامه هایی که در این شبکه اجرا می‌شوند وجود ندارد .

اتریوم زیر ساختی است آزاد مبتنی بر شبکه ی بلاک چین که میتوان روی آن برنامه های کامپیوتری غیر متمرکز را اجرا کرد . غیر متمرکز بودن در سیستم اتریوم به این معناست که این شبکه به تنهایی متعلق به فرد خاصی نیست و هیچکسی این شبکه را کنترل نمی‌کند ، همه می‌توانند مالک آن باشند و در کنترلش نقش داشته باشند .

شبکه ی اتریوم به لطف ساختار غیر متمرکز و توزیع شده ای که دارد ، پس از پیاده سازی یک برنامه بر روی شبکه ی این ارز دیجیتال ، برنامه دیگر قابل دستکاری یا توقف نیست ، حتی اگر خالق آن این را بخواهد .

اتریوم به عنوان نسل دوم ارزهای دیجیتال در جهان شناخته شده است که پس از بیت کوین دومین رمزارز محبوب جهان است . ارز دیجیتال اتریوم در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می‌کند و واحد پولی اصلی آن اتر است .

هدف اتریوم چیست ؟

ورود رمز ارزها به دنیای معاملات و سیستم های مالی از سال 2008 با خلق بیت کوین آغاز شد و در واقع بیت کوین (BTC) اولین سیستم پولی غیر متمرکز و دیجیتال در جهان است . بیت کوین به وسیله ی شبکه ی بلاک چین اطلاعات مربوط به تراکنش های پولی خود را به جای سرورهای بانکی ، بر روی کامپیوترهای سراسر جهان توزیع می‌کند و از این طریق می‌تواند مستقل از شرکت ها ، سازمان ها ، دولت ها و واسطه ها ، پول را به هر نقطه ای از دنیا انتقال دهد .

اتریوم در این زمینه پا فراتر گذاشته است و امکان اجرای غیر متمرکز قراردادهای هوشمند ( کدهای کامیپوتری ) را نیز فراهم نموده است تا کاربران بتوانند علاوه بر پول ، سایر فرآیندها را هم به صورت غیر متمرکز انجام دهند .

جوزف لوبین یکی از توسعه دهندگان اصلی اتریوم درباره ی هدف این شبکه می‌گوید :

“اتریوم ایجاد شد تا برای انجام امور زندگی به هیچ بانک ، شرکت ، نهاد یا فردی به جز خودمان نیاز نداشته باشیم .”

جوزف لوبین

به وسیله ی اتریوم می‌توانیم هر خدمت متمرکزی را غیر متمرکز کنیم ؛ اموری مانند پرداخت ها ، بیمه ، رای گیری ، بانکداری ، وام دهی و بسیاری دیگر از خدمات را که اکنون به وسیله ی واسطه ها انجام می‌گیرد به وسیله ی شبکه ی اتریوم غیرمتمرکز کرد .

هدف اتریوم

با استفاده از شبکه ی باز اتریوم هر کسی می‌تواند خودش را توسعه دهد . پیش از پیدایش اتریوم ، توسعه دهندگان برای ساخت ارز دیجیتال خود باید به کدنویسی یک بلاک چین جداگانه میپرداختند اما امروزه با استفاده از بلاک چین اتریوم ، توسعه دهندگان به راحتی می‌توانند بدون نیاز ساخت بلاک چین جدید ارز دیجیتال مستقل یا همان توکن (Token) خود را بسازند.

اتر ، ارز دیجیتال شبکه اتریوم

اتریوم : یک شبکه مبتنی بر بلاک چین

اتر : ارز دیجیتال شبکه اتریوم

اتریوم یک شبکه ی هوشمند و بزرگ بلاک چین است که ارز اختصاصی این شبکه اتر (Ether) است و با واحد اختصاری ETH معرفی و شناخته شده است . اتر به عنوان واحد پولی شبکه و راهی جهت پرداخت هزینه های و کارمزدها در نظر گرفته شده است و از این جهت هر چقدر که اعتبار شبکه اتریوم افزایش یابد و شناخته شده تر شود ، ارزش اتر نیز افزایش می‌یابد .

این روز ها افراد زیادی با امیدواری به آینده اتریوم اقدام به سرمایه گذاری بر روی آن می‌کنند و از آن جایی که اتریوم دومین ارز معتبر شناخته شده در جهان است به نظر میرسد سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال خالی از لطف نیست چراکه اتریوم برای رشد و توسعه هنوز راه بسیاری زیادی را در پیش دارد می‌تواند یک گزینه خوب برای سرمایه گذاری باشد.

اتریوم چگونه کار می‌کند ؟

توضیح نحوه کار اترسوم مبحثی بسیار فنی و تخصصی است اما در این مقاله ما به طور خلاصه و بدن ورود به جزئیات فنی نحوه کار این شبکه را بیان می‌کنیم .

شبکه ی اتریوم متشکل از هزاران کامپیوتر در سراسر دنیا است که توسط یک بلاک چین نگهداری می‌شود . اطلاعات تراکنش ها در این بلاک چین نوشته می‌شود و هر کامپیوتر رونوشتی از آن را دارد .

این نودها در ارتباط با یکدیگر اند و هر تراکنشی که در شبکه اتریوم انجام می‌شود را بررسی می‌کنند تا از صحت و اعتبار آن مطمئن شوند . توزیع این نود ها در شبکه اتریوم سبب می‌شود تا نقطه نفوذ مرکزی دراین شبکه وجود نداشته باشد ؛ به این معنا که اگر یک نود از شبکه خارج شود یا با خطایی مواجه شود هیچ مشکلی متوجه شبکه نیست .

برای جلوگیری از بروز تقلب یا تغییر داده های بلاک چین و حمله به سیستم باید راهکاری غیر متمرکز وجود داشته باشد تا یک نفر نتواند بدون اجازه اکثریت کاری را پیش ببرد . در دنیای ارزهای دیجیتال به این راهکار ماینینگ ( استخراج ) می‌گویند . این راهکار یکی از روش هایی است که در شبکه بلاک چین برای حفظ امنیت انجام می‌شود .

بر اساس این راهکار فرآیند ایجاد بلاک ، رقابتی است و هر فردی که بخواهد در کار ایجاد بلاک های حاوی تراکنش سهیم باشد باید با قدرت پردازش سخت افزارهای کامپیوتری یک معادله ی ریاضی بسیار پیچیده را حل کند . هر کسی که بتوان زودتر به جواب درست معادله برسد برنده رقابت خواهد بود و پس از ایجاد بلاک پاداشی دریافت می‌کند که این پاداش در شبکه اتریوم اتر است .

در حال حاضر در شبکه اتریوم پاداش استخراج هر بلاک 2 واحد اتر است .

نحوه کار شبکه اتریوم :

فرآیند های مربوط به کیف پول

فرآیندهای کیف پول
 • امضای تراکنش توسط کاربر
 • ارسال تراکنش به شبکه ی اتریوم
 • ارسال تراکنش به نودها ( کامپیوتر های متصل به شبکه )

فرآیند های مربوط به شبکه اتریوم

فرآیندهای شبکه اتریوم
 • تراکنش معتبر از نظر نود ها ، وارد یک فضای مجازی به نام استخر (Pool) می‌شود.
 • انتخاب تراکنش ها از اتسخر توسط ماینر ها (هر چه کارمزد تراکنش بیشتر باشد ، زودتر انتخاب می‌شود )
 • تراکنش با وارد شدن به بلاک چین تایید می‌شود .
 • ماینرها تراکنش ها را در بسته های بلاک قرار می‌دهند و بر سر حل مسئله ریاضی با یکدیگر به رقابت میپردازند .
 • هر ماینری که زودتر به جواب برسد می‌تواند بلاک خود را به زنجیره اضافه کند و پاداش دریافت کند .

مزایای اتریوم

مزایای اتریوم
 • شبکه ای بزرگ و در دسترس
 • عملکردهای گسترده
 • نوآوری مداوم
 • عدم وجود واسطه ها
 • غیرقابل تغییر و دست کاری
 • غیر قابل نفوذ
 • امنیت بالا
 • تمرکز زدایی
 • امکان تبدیل کلیه خدمات متمرکز به غیر متمرکز
 • همیشه فعال بودن برنامه ها و عدم نفوذ به آن‌ها

ویژگی ها اصلی اتریوم

اتریوم به عنوان یک پلتفرم دیجیتالی قدرتمند امروزه در سراسر جهان بسیار شناخته شده است و ویژگی هایی که اتریوم را نسبت به سایر ارزها کمی متمایز ساخته این شبکه را در میان سرمایه گذاران و فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین بسیار مشهور و محبوب ساخته است .

در ادامه به معرفی بخشی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های اتریوم میپردازیم .

ویژگی های اصلی اتریوم
 • پلتفرم دیجیتالی
 • فعالیت در شبکه بلاک چین
 • امکان بستن قراردادهای دیجیتالی و غیر متمرکز
 • حذف واسطه ها از فعالیت های مالی
 • سرعت تراکنش های بسیار بالا
 • عدم محدودیت در عرضه
 • امکان نگه داری ارز اتریوم در کیف پول ارز دیجیتال
 • شبکه ای توقف ناپذیر

سرعت تراکنش ها در اتریوم به اندازه انجام 16 تراکنش مالی در هر ثانیه است.

این شبکه به گونه ای طراحی شده است که هیچکسی حتی سازنده آن قادر به متوقف کردن فعالیتش نیست .

نگه داری و ذخیره سازی اتریوم

برای نگه داری و ذخیره اتریوم یا توکن های مبتنی بر آن ، نرم افزارهایی به وجود آمده است تحت عنوان « کیف پول » ، کیف پول های ارز دیجیتال را می‌توان مانند حساب بانکی در نظر گرفت که ما برای نگه داری پول و دارایی های خود از آن استفاده می‌کنیم ، حال برای نگه داری دارایی های دیجیتال خود از کیف پول های ارز دیجیتال استفاده می‌‎کنیم .

کیف پول های نرم افزاری اتریوم رایگان هستند و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را بر روی تلفن های همراه هوشمند خود نصب کرده و از آن استفاده کنید .

به وسیله ی کیف پول های ارز دیجیتال که بر روی تلفن همراه شما نصب می‌شود ، شما همیشه دارایی های دیجیتال خود را همراهتان دارید و در هر لحظه قادر به خرید و فروش آن‌ها هستید .

کیف پول های ارز دیجیتال را شما همچنین می‌توانید بر روی کامیپوتر های شخصی ( ویندز ، لینوکس و مک ) نیز نصب نمایید .

برخی دیگر از کیف ها هم تحت وب هستند که دسترسی به آن‌ها از طریق مرورگرهای اینترنت مانند کروم (Chrome) امکان پذیر است .

برای اتریوم ده ها کیف پول متفاوت وجود دارد بنابراین ، اگر سرمایه گذار اتریوم هستید برای پیدا کردن کیف پول جهت نگه داری ارزهای خود با مشکلی مواجه نخواهید شد .

در ادامه چند مورد از بهترین کیف پول های اتریوم را به شما معرفی می‌کنیم .

Trust wallet

نرم افزاری / موبایل

لینک دانلود

MyEtherWallet

نرم افزاری / تحت وب

لینک دانلود

MetaMask

نرم افزاری / افزونه مرورگر

لینک دانلود

Atomic Cryptocurrency Wallet

نرم افزاری/مویابل/دسکتاپ

لینک دانلود

پاسخ به سوالات متداول درباره ی اتریوم

اتریوم 2.0 ، دو ویژگی دارد که در اتریوم 1.0 وجود ندارد :

 • اثبات زنجیره سهام
 • زنجیره های تکه تکه

بیت کوین و اتریوم دو هدف مختلف را دنبال می‌کنند ، نمی‌توان گفت کدام یک بهتر است اما با این وجود از نظر امنیت و اعتبار ، بیت کوین بهتر است و از نظر عملکرد اتریوم .

خیر ، شما برای سرمایه گذاری بر روی اتریوم می‌توانید کمتر از یک اتریوم را نیز خریداری کنید ، به عنوان مثال می‌توانید 0.01 اتریوم بخرید .

برای خرید اتریوم شما می‌توانید به پلتفرم هایی که جهت خرید و فروش و معاملات این نوع ارزها طراحی شده اند مراجعه نمایید و پس از ثبت نام و احراز هویت نسبت به خرید هر میزان اتریوم که میخواهید اقدام کنید .

دایانااکسچنج یکی از بهترین پلتفرم های معاملاتی ارزهای دیجیتال است که با فراهم آوردن معاملات امن ، سریع و آسان ، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را برای کاربرانش به وجود آورده است .