DianaExchange

همه چیز درباره ی بیت کوین

آنچه در این مقاله می خوانیم..!

image بیت کوین چیست ؟
image چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند ؟
image هدف بیت کوین چیست ؟
image ویژگی های ارز بیت کوین
image چه عواملی قیمت بیت کوین را مشخص می‌کند ؟
image پاسخ به سوالات متداول در زمینه بیت کوین

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین یک نوع پول الکترونیک است که به وسیله ی آن می‌توانید به هر نقطه ای در دنیا پول بفرستید یا از آن برای خرید کالا یا خدمات استفاده کنید .

این ارز دیجیتال اولین بار در سال 2008 توسط مقاله ای که درباره نوعی پول الکترونیک صحبت کرده بود معرفی شد . بیت کوین امروزه پس از سال ها تیتر اول تمامی رسانه ها است و اقتصادانان زیادی درباره آن صحبت می‌کنند و افراد زیادی آن را میشناسند .

بیت کوین امروزه به عنوان یک سرمایه گذاری مناسب مطرح شده است که دارایی های شما را در بلند مدت حفظ می‌کند .

بیت کوین دو ویژگی اصلی دارد که از مهم ترین دستاوردهای این ارز نسبت به پول های امروزی به حساب می‌آید و سبب این تفکر شده است که این ارز مسیری را برای شکل جدید از نظام اقتصادی در آینده باز خواهد کرد ؛ این دو ویژگی اصلی شامل :

 • غیرمتمرکز بودن
 • در امان ماندن از چاپ واحد های پولی بیشتر

ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین در واقع شکلی از پول های دیجیتالی اند که با محاسبات ریاضی بسیار پیچیده خلق شده اند .

خلاقیت ، پشت سر گذاشتن موانع قانونی و کنار زدن واسطه ها در امور مالی و بانکی مختلف از مهمترین ویژگی های ارزهای دیجیتال است که همین ویژگی ها سبب شده تا این ارزها مخصوصا بیت کوین بتوانند توجه زیادی را به سمت خود جلب کنند .

در واقع دلیل جذب افراد به سمت ارزهای دیجتال مخصوصا بیت کوین ، نبود واسطه ها و بانک ها با هزینه های سنگین است و از آنجایی که این ارز ( بیت کوین ) کاملا آنلاین است ؛ شناسه کیف پول شما همان چیزی است که در معاملات استفاده می‌شود .

از دیگر ویژگی های مهم بیت کوین میتوان به این مورد اشاره کرد که ، این ارز را در حالت آفلاین هم میتوان در یک سخت افزار امن نگه داری و ذخیره کرد که به این حالت ذخیره امن می‌گویند و با وجود این ویژگی امکان به سرقت رفتن رمزارزها به صفر میرسد .

چه کسی بیت کوین را کنترل می‌کند ؟

بیت کوین برخلاف پول های امروزی که توزیع و عرضه آن بر عهده دولت است ، تحت کنترل هیچ فرد ، گروه یا سازمانی نیست . تمامی افرادی که وارد شبکه بیت کوین می‌شوند باید از قوانین آن پیروی کنن و این قوانین به صورت کدهای برنامه نویسی شده است که در اینترنت توسط همه قابل مشاهده است .

در شبکه بیت کوین گروه های مختلفی حضور دارند که از جمله مهم ترین آن‌ها میتوانیم به استخراج کنندگان ، توسعه دهندگان و نودهای شبکه اشاره کنیم .

چه کسانی بیت کوین را کنترل میکنند

استخراج کنندگان :

افرادی هستند که به فرآیند تولید و پردازش تراکنش های بیت کوین میپردازند .شبکه ی بیت کوین غیرمتمرکز است و هزاران کامپیوتر در سراسر دنیا ، وظیفه ی پردازش تراکنش ها و تولید بیت کوین های جدید را بر عهده دارند .

بنابراین وقتی که یک نفر به شخص دیگری بیت کوین ارسال می‌کند ، باید این تراکنش ها به روشی تایید شوند تغییرات لازم در شبکه صورت گیرد و همچنین صحت این تراکنش ها بررسی شود و موجودی کیف پول های موجود در بلاک چین به روز رسانی شود .

کار استخراج کنندگان بیت کوین هم دقیقا همین است ؛ این استخراچ کنندگان با دستگاه هایی که دارند کار تایید تراکنش ها را انجام می‌دهند . همچنین بخشی از کارمزد تراکنش ها به عنوان دستمزد به استخراج کنندگان این ارز تعلق میگیرد .

استخراج بیت کوین یکی از کارهای سخت و پر هزینه است اما برخی شرکت هی بزرگ با سرمایه گذاری و صرف هزینه های بالا توانسته اند به اصلی ترین استخراج کنندگان بیت کوین تبدیل شوند .

توسعه دهندگان :

توسعه دهندگان بیت کوین افرادی هستند که کار برنامه نویسی و مسئولیت بهبود نرم افزار بیت کوین را به صورت داوطلبانه بر عهده دارند .

نودهای شبکه :

نود بیت کوین از جمله معروف ترین نودهای بلاک چین است که وظیفه ی برقراری ارتباط و تامین امنیت در شبکه را بر عهده دارد . همچنین این نودها تاریخچه ی تراکنش ها را در هاردهای خود نگه داری می‌کنند .

هر دستگاه یا کامپیوتری که به شبکه بیت کوین متصل شود ف به نوعی یک گروه یا نود به شمار می‌آید چراکه میان این دستگاه ها ارتباط به وجود می‌آورد .

نودهای شبکه همچنین می‌توانند با استفاده از پروتکل های همتا به همتای بیت کوین به انتقال و جا به جایی اطلاعات و داده های مربوط به تراکنش ها و بلاک ها در میان تعداد زیادی از کامپیوتر غیر متمرکز بپردازند .

هدف بیت کوین چیست ؟

هدف از پیدایش بیت کوین انتقال و ذخیره امن پول است ، به همین دلیل می‌توان از بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال نام برد . بیت کوین توانسته است کنترل واقعی پول را به دست خود افراد برگرداند و با ایجاد یک کلمه عبور ویژه که به آن کلید خصوصی می‌گویند ، این امکان را فراهم آورده است تا فقط مالکین این کلید ها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین ها باشند .

یکی از مشکلاتی که پول های دیجیتال با آن مواجه اند « دوباره خرج کردن » است .

دوباره خرج کردن یعنی چه ؟؟

به عنوان مثال شما در قبال خرید یک وسیله نقلیه پولی را به عنوان مبلغ آن پرداخت می‌کنید ، پس از آن دیگر شما قادر نخواهید بود از همان پول برای خرید وسیله ی دیگری استفاده کنید .

این مشکل در پول های کاغذی وجود ندارد اما در دنیای ارزهای دیجیتال که همه چیز به سادگی یک کلیک کردن ساده است این مشکل بزرگی به حساب می‌آید که باید حتما رفع شود .

اگر پول های دیجیتال به صورت یک فایل باشند ريال شما می‌توانید آن را به طور همزمان در د محل جداگانه خرج کنید و تا زمانی که فروشندگان از این موضوع مطلع شوند شما خرید خود را انجام داد اید ، بنابراین تا پیش از ظهور ارزهای دیجیتال همیشه سازمانی وجود داشت تا بررسی موجودی های افراد را انجام دهد و از بروز دوباره خرج کردن جوگیری شود .

با پیدایش ارزهای دیجیتال دیگر نیازی به وجود یک سازمان واسط نیست و بررسی تراکنش ها توسط تمامی اعضای شبکه انجام می‌شود.

هدف دیگری که بیت کوین دنبال می‌کند رفع مشکل دوباره خرج کردن است .

سیستم بانکداری در بسیاری از کشور به گونه ای بود که خدمات بانکی به دلایلی در اختیار تمامی افراد قرار نمی‌گرفت و مردم در رفع نیازهای خود ناتوان بودند ، در چنین شرایطی مردم نیازمند راه حلی بودند که تمامی مشکلات آن‌ها را در این زمینه حل کند .

هدف بیت کوین برپایی نظامی است که بدون نیاز به نظارت یک قدرت مرکزی در اختیار کاربران باشد و مردم بخش جدانشدنی این سیستم باشند .

در شبکه بیت کوین کاربران همان افرادی هستند که سیستم را تعریف می‌کنند هویت سیستم در کاربرانی نهفته است که در حال استفاده از آن هستند .

ویژگی های ارز بیت کوین

ویژگی های ارز بیت کوین
 • برخورداری از شفافیت بالا
 • امکان مشاهده اطلاعات برای همه کاربران
 • پنهان ماندن هویت افراد
 • ارزی رمز نگاری شده
 • تعریف حریم شخصی
 • هیچکسی در راس قدرت نیست
 • تعداد محدود
 • تراکنش های نیمه ناشناس
 • تراکنش های غیرقابل برگشت
 • نگه داری امن و آسان

چه عواملی قیمت بیت کوین را مشخص می‌کند ؟

قیمت بیت کوین بر اسا عرضه و تقاضای کاربران تعیین می‌شود اما برخی عوامل دیگر نیز وجود دارند که در قیمت بیت کوین تاثیر گذارند .

به عنوان مثال ، برخی قانون گذاری ها و یا ممنوعیت ها در استخراج یا خرید و فروش بیت کوین در کشورهایی با اقتصاد قدرتمند می‌تواند در قیمت بیت کوین تاثیر به سزایی داشته باشد .

همچنین وضعیت توسعه ، تصمیمات توسعه دهندگان ، رویدادها و اتفاقات مهم و مختلف نیز در قیمت بیت کوین تاثیر گذارند .

دلایل افزایش قیمت بیت کوین :

دلایل افزایش قیمت بیت کوین
 • محصولات مالی مانند قراردادهای آتی و ETFها
 • قانون گذاری های مثبت
 • بی ثباتی های اقتصادی
 • کاهش عرضه و افزایش تقاضای ارز
 • کاربردی شدن و افزایش استفاده توسط کاربران
 • استفاده بیت کوین توسط شرکت های بزرگ به عنوان روش پرداخت

دلایل کاهش قیمت بیت کوین :

دلایل کاهش قیمت بیت کوین
 • اعلام ممنوعیت استخراج
 • ممنوعیت خرید و فروش
 • تصمیمات توسعه دهندگان در روند توسعه شبکه
 • فعالیت های سرمایه گذاران عمده

پاسخ به سوالات متداول درباره بیت کوین

بیت کوین یک فناوری جدید است که به عنوان یک پول دیجیتال وارد بازار شده است تا با حذف واسطه ها و مراکز مالی کنترل کننده فرآیند ها مالی ، روند خرید و فروش را تماما در اختیار کاربران و افراد قرار دهد .

به گفته ی بسیاری از افراد سازنده بیت کوین فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو است اما هویت این فرد یا گروه پس از خلق بیت کوین مخفی باقی مانده است و اطلاعات دقیق و محکمی درباره ی سازنده و خالق آن وجود ندارد .

برای نگه داری بیت کوین شما نیاز به یک کیف پول دیجیتالی امن خواهید داشت .

برای خرید بیت کوین در ایران شما باید در یک پلتفرم معاملاتی که ویژه خرید وفروش و معاملات ارزهای دیجتال است ثبت نام نمایید و پس ازاحراز هویت نسبت به خریداری بیت کوین از فروشندگان اقدام نمایید .

دایانااکسچنج یکی از بهترین پلتفرم های معاملاتی ارزهای دیجیتال است که با فراهم آوردن معاملات امن ، سریع و آسان ، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را برای کاربرانش به وجود آورده است .